WEB TV
Konya

Üretim ve Üreticinin Yüzyılı Ulusal Süt Çalıştayı

T.C Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü ile Ulusal Süt Konseyi’nin iş birliğinde organize edilen ‘’ Üretim ve Üreticinin Yüzyılı Ulus...

Üretim ve Üreticinin Yüzyılı Ulusal Süt Çalıştayı

TÜRKİYE'DE BİR İLKE DAHA İMZA ATARAK İNEK GÜZELLİK YARIŞMASI DÜZENLEDİK

Konya Tüyap Fuar alanında bu yıl 14’üncüsü düzenlenen 'Uluslararası Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı’nda, Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından "BOZKIRIN GÜZELLERİ PODYUMDA" sloganıyla damızlık inek güzellik yarışması düzenledi.

Genç ve orta yaşlı kategorisinde yapılan ve holsteın cinsi 24 ineğin katıldığı yarışmada meme şampiyonu da seçildi. 24 holsteın cinsi ineğin katıldığı yarışma sonunda meme şampiyonu 'Dilara' isimli inek olurken, orta yaşlılar kategorisinde 'Burçak' isimli inek, gençler kategorisinde ise 'Başak' isimli inek birinci oldu. Yarışma da birinci olan inek sahiplerine 12’şer bin lira para ödülü verilirken, meme şampiyonu ineğin sahibine de 10 bin lira para ödülü verildi.

Yarışmada ikinci olan inek sahipleri 5 bin, üçüncü olanlar da 3'er bir lira para ödülü kazandı. Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı EDİP YILDIZ, bu tür yarışmaların yetiştiricilere moral olduğunu söyledi. YILDIZ, “Türkiye’de çok rastlanmayan bir organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Bizde fuar ruhuna hizmet etsin, gelen insanlar görsellik anlamında bir şeyler katsın diye burada belli kategorilerdeki örneklerimizi yarıştıracağız.Burada belli kategorilerde ineklerimizi yarıştırıyoruz. Biliyorsunuz şu anda sektörümüz bir sıkıntı içerisinde. Hem yetiştiricilere bir moral motivasyonu olması. Hem de yetiştiricileri böyle güzel bir ortamda yarıştırmak Konya tarihinde de bir ilk ve devamını da getireceğiz“ dedi.