WEB TV
Konya

Üretim ve Üreticinin Yüzyılı Ulusal Süt Çalıştayı

T.C Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü ile Ulusal Süt Konseyi’nin iş birliğinde organize edilen ‘’ Üretim ve Üreticinin Yüzyılı Ulus...

Üretim ve Üreticinin Yüzyılı Ulusal Süt Çalıştayı

BAKAN'DAN SÜTE MÜDAHALE

Süt fiyatlarının bazı bölgelerde 75 kuruşa kadar düşmesi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını harekete geçirdi. Bakan Faruk Çelik, Et ve Süt Kurumu (ESK) aracılığı ile süt piyasasına müdahale edilmesi talimatını verdi.

Ulusal Tarım’ın  edindiği bilgiye göre, Bakan talimatı doğrultusunda ESK, sütü alıp süt tozuna dönüştürebileceği yer arayışına başladı.

Ancak müdahalenin başlaya bilmesi için Bakanlar Kurulu Kararı gerekiyor.

Tarım Bakanlığı bu konudaki hazırlığını da bitirmiş durumda. ESK’nın süt piyasasında etkin görev alması için Bakanlar Kurulu kararı hazırlandı. Bakanlara yapılacak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Sunumu” sonrasında karar, Bakanlar Kurulu imzasına açılacak. İmzaya müteakip te süte müdahale başlayacak.

Müdahalenin bir iki hafta içerisinde başlayacağı tahmin ediliyor.

Müdahale nasıl olacak?

Tarım Bakanlığı üreticiden taban fiyatı 1.15 kuruş olacak şekilde çiğ süt alacak. Süt alımında ESK kalite standardını şart olarak koyacak. Kalite standardı şartı içerisinde protein, süt asidi, yağsız kuru madde, dansite ve somatik hücre gibi verilerin belli değerde olması istenecek.

ESK, üreticiden aldığı sütleri daha sonra süt tozuna dönüştürecek.

Süt müdahale alımları nerede olacak?

Süt Müdahale alımları başta Ege ve Akdeniz bölgesinde başlayacak. Sonra ihtiyaca göre diğer bölgelere yayılacak. ESK, sütü süt tozuna dönüştürerek yurt içinde ve yurtdışı piyasada satacak.

Süt tozuna destekte yöntemde değişiyor

Süt tozu desteğinden yararlanmak isteyenlerde sadece ESK’dan aldıkları süt tozuna destek alabilecekler. Böylece sanayiye verilen ton başına 4 bin 500 yüz TL desteğin veriliş şeklide de değişme olacak. Çünkü ESK’dan alınmayan süt tozları destek kapsamında olmayacak.

Süte Müdahale ne kadar sürecek?

Müdahale süt piyasası rayına girene kadar devam edecek. Uzmanlar bu sürenin 2 ayla sınırlı kalabileceğini tahmin ediyor. Ancak gerekli olduğunda ESK tekrar devreye girebilecek ve süt alacak. Böylece süt üreticisi, süt sanayicisine ezdirilmeyecek.

Bakanlar Kurulu Kararı ne zaman çıkacak?

Bakanlar Kurulu Toplantısının 14 Mart 2016, Pazartesi günü yapılması ve Süt Müdahale kararının bu tarihte çıkması bekleniyordu. Ancak Ankara Güven Park’taki terör saldırısı nedeniyle Bakanlar Kurulu toplantısı ertelendi. İlk Bakanlar Kurulu toplantısında “Süte Müdahale Kararı”nın görüşülmesi bekleniyor.

Bakan, süt sanayicisini uyarmıştı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, geçtiğimiz hafta sonu Konya'da düzenlenen “İç Anadolu Bölgesi Bakanlık Koordinasyon ve Sektörel Ortak Akıl Toplantısı”nda yaptığı konuşmada,  sütte stok yapmayarak ve dolaylı yoldan üreticiden süt alarak süt piyasasını düşüren süt sanayicisini uyarmıştı.

Süte verilen devlet desteğini hatırlatan Bakan Çelik, “ Sen bunu yeterli görmeyip araya müteahhitleri koyuyorsan, uyanıklık yapıp 115 ton süt sözü verdiğinden sen aradan çıkıp araya müteahhitleri gönderip ucuz sütü alıp kendi fabrikanda işliyorsan benim senle işim var arkadaş. Ben seninle uğraşacağım. Yalnız ben değil bakanlar kurulu senle uğraşacak bunu bil. Böyle olmaz" demişti.