WEB TV
Konya

Üretim ve Üreticinin Yüzyılı Ulusal Süt Çalıştayı

T.C Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü ile Ulusal Süt Konseyi’nin iş birliğinde organize edilen ‘’ Üretim ve Üreticinin Yüzyılı Ulus...

Üretim ve Üreticinin Yüzyılı Ulusal Süt Çalıştayı

BAKANLAR KURULU'NA SUNULACAK 'HAYVANCILIK PAKETİ'

Dünya gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in Bakanlar Kurulu'na sunacağı 'Hayvancılık Paketi'nin içeriğine dikkat çekti.

Çelik'in göreve geldiği günden beri et ve sütte yaşanan krize çözüm bulmak için yaptığı girişimleri sonuçsuz kaldığını ifade eden Yıldırım, “kısa ve orta vadede alınacak önlemleri Bakanlar Kurulu'na sunarak köklü bir politika değişikliğine gidecek" dedi.

Peki, Bakanlar Kurulu'na sunulacak Hayvancılık Paketinde neler var?

Yıldırım, paketin içeriği ile ilgili olarak şunları kaydetti:

DESTEKLER TAMAMEN DEĞİŞECEK

Destekler tamamen değişecek. Hayvancılığa verilen 57 kalem destek yerine en fazla 10 kalem de destek verilmesi planlanıyor. Ayrıca bugüne kadar üretici örgütleri üzerinden verilen hayvancılık destekleri üreticiye doğrudan ödenecek.

ET VE SÜT KURUMU'NUN PİYASAYA MÜDAHALE GÜCÜ ARTIRILACAK

Et ve Süt Kurumu,piyasaya müdahale gücü artırılacak. Bugüne kadar daha çok yaptığı ithalatla et piyasasına müdahale eden Et ve Süt Kurumu, ilk kez çiğ süt piyasasına da müdahale edecek. Arz fazlası sütü piyasadan çekerek süt tozuna dönüştürecek.

ZORUNLU OLMADIKÇA İTHALAT YAPILMAYACAK

İthalata dayalı politika yerine üretimi artıracak politikaya geçilecek. Zorunlu olmadıkça ithalat yapılmayacak. Yeni dönemde Tarımsal İşletmeler Genel Müdürlüğü(TİGEM) damızlık üretim ve dağıtım merkezi olacak. Damızlık ithalatını da TİGEM yapacak. TİGEM ilk etapta 50 bin damızlık hayvan ithal ederek ihtiyacı olan üreticilere dağıtacak.

DENETİMLER ARTIRILACAK

Üreticiden alınan çiğ süt ve karkas etin tüketiciye pahallıya satılmasını önlemek için market zincirleri, et ve süt sanayicileri denetim altına alınacak.Cezalar artırılacak.