WEB TV
Konya

ÜRETİCİLERİMİZİN HAKLARINI EN İYİ ŞEKİLDE SAVUNUYORUZ.

Başkanımız Edip Yıldız, ‘Her zaman için üreticilerimizin itibarını en iyi şekilde temsil ederek, haklarını ve çıkarlarını da en üst düzeyde savunmakta...

 ÜRETİCİLERİMİZİN HAKLARINI EN İYİ ŞEKİLDE SAVUNUYORUZ.

BAŞKANIMIZ EDİP YILDIZ'DAN ÇAĞRI: "YEM FİYATLARININ DÜŞMESİNİ BEKLİYORUZ"

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız, yem sanayisine bir çağrıda bulunarak, fiyatların düşürülmesine yönelik acil bir güncellenme yapılmasını beklediklerini belirtti.

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız, yaptığı açıklamada, birlik olarak önceliklerinin yetiştiricilerin menfaatlerini korumak olduğunu belirtti.. Sektörün ülke kalkınmasında önemli rol oynadığını ve bu nedenle paydaşlarının her zamankinden daha fazla birlik olması gerektiğini ifade eden Yıldız, "Üretici, bu sektörün en önemli unsurudur ve tüm sektör paydaşlarımızın üretici lehine kararlar alarak onların yanında olduğumuzu daha çok hissettirmesi gerekir" dedi.

Son aylarda artan ham madde ve kur nedeniyle yem fiyatlarında da önemli derece de artış yaşandığını ifade eden Yıldız, bu artış ölçüsünde et ve süt fiyatlarında yeterli artışın olmaması nedeniyle üreticinin mağdur olduğunu kaydetti. Yıldız "Yem fiyatlarındaki artışın en büyük nedeni döviz kurundaki artış gösterilmektedir. Ülkemizde üretilen arpa, buğday ve mısır % 90 oranında yem sektörünün ihtiyacına cevap verecek niteliktedir ama maalesef yağlı tohum küspelerinde dışa bağımlı olduğumuz herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Yağlı tohum küspesinin ithalatında döviz kurunun olumsuz etkisine ilaveten, dünyanın en önemli iki yem üreticisi olan ABD ile Çin arasındaki vergi savaşları da piyasayı olumsuz etkileyen bir başka etken olmuştur. Ancak 24 Haziran seçimleriyle piyasalar ve döviz kurunda istikrar sağlanmıştır. Hasat sezonun açılmasıyla birlikte de ham madde fiyatlarında düşüş görmekteyiz. Ayrıca TMO’da yem sanayisine % 15’e kadar fiyat indirimine giderek uygun fiyata hammadde temin edebilmek için çalışmalar yaptığını bilmekteyiz" dedi.

Yem sanayisinin üretim maliyetleri arttığında nasıl kısa bir süre içerisinde fiyat güncellemesi yapıyorsa, maliyetler düştüğünde de yem fiyatlarının düşürülmesine yönelik acil bir fiyat güncellenme yapması gerektiğini anlatan Yıldız. bu düşüşün sektör paydaşlarnın tamamına olumlu yansıyacağını kaydetti. Edip Yıldız "Üreticiye yansıyacak olan fiyat indirimi hem üreticimizin hem de tüketicimizin mağduriyetini giderecektir. Yem sanayisi bu manada üzerindeki sorumluluğu daha fazla hissetmelidir. Unutulmamalıdır ki, üretim meşakkatli bir iştir ve üreticimiz zor şartlar altında ülkemizin gıda ihtiyacını karşılamaya çalışmaktadır. Tüm sektör paydaşlarımızdan ülkemizin geleceği için, üretimin sürdürülebilirliği için, üreticimizi motive etmeye yönelik olumlu yönde, hızlı kararlar almaya davet ediyorum" dedi.