WEB TV
Konya

Üretim ve Üreticinin Yüzyılı Ulusal Süt Çalıştayı

T.C Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü ile Ulusal Süt Konseyi’nin iş birliğinde organize edilen ‘’ Üretim ve Üreticinin Yüzyılı Ulus...

Üretim ve Üreticinin Yüzyılı Ulusal Süt Çalıştayı

BUZAĞI DESTEKLEME TARİHİNİ AÇIKLADI !

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yetiştiricilerin aylardır beklediği buzağı desteklerinin ne zaman ödeneceğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üreticilerin beklediği destek ödemeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, "3 farklı alanda üreticilere 972 milyon 436 bin TL ödenecek. 119 milyon TL çiğ süt desteği ödemesi bu akşam başlıyor, 253 milyon TL önümüzdeki hafta ödenecek" dedi.

BUZAĞI DESTEKLERİ HAFTAYA ÖDENİYOR

Yetiştiricinin aylardır beklediği ve ödemesi büyük bir muammaya dönen buzağı desteklerinin ödeneceği tarihi de açıklayan Bakan Pakdemirli, "Buzağı destekleri haftaya ödenecek" diye konuştu.

BUZAĞI DESTEĞİ OLARAK ÜRETİCİYE 520 MİLYON LİRA ÖDENECEK

Buzağı desteğinin 440 bin civarında üreticiye ödeneceğini dile getiren Pakdemirli, toplam destek ödemesinin de 520 milyon lira olduğunu söyledi.

ÜRETİCİ 2018'İN SÜT PRİM DESTEKLERİNİN DE ARTIRILMASINI İSTEMİŞTİ

Diğer yandan Bakan Pakdemirli, ödenmeyen süt prim desteklerinde de artış yapıldığını bildirdi. 2019'un ilk üç ayına ait süt prim destekleri 10 kuruştan 25 kuruşa çıkarılırken, süt üreticisi 2018'in ödenmeyen süt prim desteklerinin de artırılmasını talep etmişti. Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, süt referans fiyatının artırılmaması üzerine üreticinin buradaki mağduriyetinin giderilmesi için 2018'in Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ait süt prim desteklerinin de artırılmasını istemişti.

2018'İN ÜÇ AYIN SÜT PRİM DESTEKLERİ ARTIRILDI

Bakan Pakdemirli, bugün yaptığı açıklamada Eylül, Ekim ve Kasım aylarına ait süt prim desteklerinin 10 kuruştan 15 kuruşa yükseltildiğini söyledi. Bakan Pakdemirli, "Bütçemizi zorladık. Eylül, Ekim, Kasım döneminde üretilen süte litre başına 10 kuruş olan desteği de 15 kuruşa çıkardık." dedi.

48 BİN ÜRETİCİYE BESİ DESTEĞİ ÖDENECEK

Besi desteklerinin de ödeneceğini kaydeden Bakan Pakdemirli, 48 bin 400 üreticiye ruhsatlandırılan kesimhanelerde kesilen 314 bin 532 hayvana besi desteği verileceğini söyledi.

ÖDENEK GEÇ ÇIKTI!

Diğer yandan buzağı destek ödemelerinin gecikmesi üreticinin tepkisini çekmeye başlamıştı. Destek ödemelerinin gecikmesinin yanında konuyla ilgili bir açıklamanın yapılmaması da dikkat çekiyordu. Alınan bilgilere göre destek ödemelerinin bu kadar gecikmesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan gerekli ödeneğin geç çıkmasının neden olduğu kaydediliyor.

Kaynak:TARIMDANHABER