WEB TV
Konya

Üretim ve Üreticinin Yüzyılı Ulusal Süt Çalıştayı

T.C Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü ile Ulusal Süt Konseyi’nin iş birliğinde organize edilen ‘’ Üretim ve Üreticinin Yüzyılı Ulus...

Üretim ve Üreticinin Yüzyılı Ulusal Süt Çalıştayı

BAŞKANIMIZ EDİP YILDIZ TARIM VE ORMAN BAKANIMIZ BEKİR PAKDEMİRLİ'YE SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN RAPOR SUNDU.

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez’in öncülüğünde bir araya gelen Konya’daki tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile geçtiğimiz gün toplantıda buluştu. Hayvancılık üretimi ve besicilikte Türkiye’nin önde gelen illerinden olan Konya’da, üreticiler birçok sorunun çözüme kavuşması için Bakan Pakdemirli’ye rapor olarak sundular. Başkanımız Edip Yıldız’ın da katıldığı toplantıda havyan üreticilerinin birçok sorunu masaya yatırıldı. Türkiye’de hayvan üreticilerinin ve besicilerin sorunlarına kökten çözüm için birçok çalışma yaptıklarını söyleyen Yıldız, bu konuların başında büyükbaş süt fiyatlarının yeniden düzenlenmesi gerektiğinin altını çizdi. Bakan Pakdemirli’ye konuyu tüm detaylarıyla anlattığını dile getiren Yıldız, “Üreticimizin en çok istediği çiğ süt fiyatlarının yeniden düzenlenmesidir. Üreticimiz borçlarını daha rahat ödeyebilmesi ve geçinebilmesi için ulusal süt konseyinin süt fiyatlarının yeniden revize etmelerini taleb ettik. Bizlerde bu konuyu tüm detaylarıyla rapor haline getirerek Bakanımıza sunduk” dedi.

“KÜPELER YENİDEN YAPILMALI”

Başkan Yıldız, üreticinin bir diğer sorununun da büyükbaş hayvanlardaki kulak küpelerinin düşmesi olduğunun dile getirdi. Kulak küpelerinin bakanlık tarafından yapılıp üreticiye teslim edildiği bilgisini veren Yıldız, “Hayvanların pasaport ve kimliğinin yazılı olduğu kulak küpeleri düşüyor. Düşmeyen kulak küpesi üretimi gerekiyor. Çünkü hayvandaki tüm bilgiler bu küpelerde bulunuyor ve dolayısıyla bu küpeler çok önem taşıyor. Bakanımıza bu konuda da detaylı rapor sunduk.

“KREDİLER SIFIR FAİZLİ OLMALI

Başkanımız Edip Yıldız, üreticinin bir önemli sorunun da hayvancılık kredilerinin faizleriyle ilgili olduğu bilgisini verdi. Yıldız, kredi çeken üreticilerin kredilerini sıfır faizle geri ödemesi gerektiğini dile getirerek, “Üreticimiz kendini daha çok geliştirmesi ve üretime katkı yapması için üreticiye özel hayvancılık kredilerine başvuruyor. Bu krediler üreticimiz için hayatı önem taşıyor ve bu kredilerle işletmesini büyütebiliyor. Bunun yanında bu kredilerle üretim daha çok oluyor. Bunun için hayvancılık sektörüne verilen kredilerin geri ödemesini sıfır faizle yapılmasını istiyoruz. Yine önemli bir konu da kredisini ödemekte zorlanan üreticilerimiz, sıfır faizle yapılandırma getirilmeli. Bu konuyu da tüm detaylarıyla Bakanımıza ilettik” şeklinde konuştu.

“TEŞVİKLER GÜNÜNDE ÖNENMELİ”

Bakanlık tarafından Tarım ve hayvancılık sektörüne verilen destek teşviklerinin büyük önem taşıdığını dile getiren  Yıldız,  bu konuyu da Bakanımız Pakdemirli’ye anlattıklarını ifade etti. Hayvancılıkta verilen teşviklerin küçük çaplı üreticiler için hayatı önem taşıdığını söyleyen Başkanımız Yıldız, “Teşvik ödemeleri önceden belirlenen takvim gününde yapılmalı. Üreticimiz, birçok planını bu takvime göre yapıyor. Takvimde belirtilen günde ödeme yapılmadığında planlar değişiyor ve bu da üreticimizi olumsuz etkiliyor. Bunun yanında Bakanımıza yem fiyatlarını yeniden düzenlenmesi için görüş ilettik. Tüm bu sorunlar üreticimizin daha iyi üretim yapması ve daha güçlü olması içindir. Bizler her zaman üreticimizin yanındayız ve sorunlarına çözüm bulmak için yoğun caba harçıyoruz” dedi.

KONYALI ÜRETİCİLERİ TÜM SORUNLARI İLETTİLER

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez’in öncülüğünde Bakan Pakdemirli ile görüşen heyette, Başkanımız Edip Yıldız,  Konya’daki üretici birlikleri, odalar ve kooperatiflerden oluşan tarım platformu üyeleri yer aldı. Bakan Pakdemirli’nin yanında ise Bakan Yardımcısı Fatih Metin ve bakanlığa bağlı kurumların yöneticilerinin de yer aldı.  Toplantıda, Konya tarım ve hayvancılığında yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu.